Har du svårt att hinna allt? Det har jag. Man vaknar med stora förhoppningar och går till sängs utan att ha gjort en bråkdel. Vart tar dagarna vägen? Åren? Kan man köpa tid? Nej, det går ju inte så bra. Man har ju läst om Momo.
Men så går jag ut i trädgården och ser en slända jäkta förbi från dammen.
Tänk så mycket tid vi ändå har fått. Man bara gör fel saker. Det kan man inte om man är slända, då gäller det att koncentrera sig på väsentligheterna.
Kanske är det så man ska göra? Leva varje dag som om man var en slända och sedan sätta värde på de ytterligare dagar man får.
Det fick jag lära mig då jag hade cancer för 35 år sedan. Sedan dess har jag njutit av varenda dag, vilket jag fortfarande gör. Jag vet inte, men 70 årsdagen har på något vis förhöjt njutningen i livet.
Jag kan tänka mig att det ändrar synen på hela livet. På så sätt kan det ändå leda till något positivt.