Den Spanske Tomten har gått till final!!! Chans att vinna Lättlästpriset!

Jippiii! ”Den spanske tomten” är nominerad till Studieförbundet Vuxenskolans lättlästpris och är en av de sex finalister som valts ut! Och jag som inte ens visste att jag var nominerad.

Nomineringen och att höra till dem som går till final är förstås en stor ära. Efter sommaren avgörs vem som blir vinnare och får motta priset på Bokmässan.

Studieförbundet Vuxenskolans litteraturpris för lättläst litteratur är historiskt. År 2020 delades det ut för första gången. Aldrig tidigare har ett pris för lättläst skönlitteratur delats ut i Sverige. Juryn består av personer med stor kunskap om och engagemang för lättläst litteratur, både personer som arbetar med språk och litteratur på olika sätt och personer som själva är läsare av lättläst litteratur. Den som skrivit boken som vinner får 50 000 kronor.


Det här inlägget postades i Blogg. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.